Ma. 1 juli: start live veiling bij Veilinghuis De Eland en De Zon met dubbelportret Goureau-Matatela

Afb. 1. Het echtpaar Jean Goureau en Jeanne Matatela. Foto met hartelijke dank aan Veilinghuis De Eland & De Zon in Amsterdam.

Op maandag 1 juli start er bij het Veilinghuis De Eland & De Zon in Amsterdam een live veiling met een breed aanbod van Europese en Aziatische curiosa, moderne en hedendaagse kunst, schilderijen, juwelen zilver, enz., met onder meer een bijzonder huwelijksportret van het echtpaar Goureau-Matatela. Lees het verhaal hierbij hieronder en kijk voor wat er verder geveild wordt in de online catalogus van Veilinghuis De Eland & De Zon op: https://deeland.cloudcatalogus.nl/Home/Catalog

In 1598 vaardigde Koning Hendrik IV van Frankrijk het Edict van Nantes uit, waarbij protestanten onder meer recht kregen op uitoefening van hun geloof. Het zorgde voor rust in het door godsdiensttwisten verscheurde Frankrijk. Koning Lodewijk XIV herriep in 1685 het Edict van Nantes en zo’n 50.000 protestanten, Hugenoten genaamd, ontvluchtten Frankrijk naar onder meer Nederland. Onder deze vluchtelingen bevonden zich ook bv. leden van de familie Collot d’Escury, waarvan nakomelingen begin 19e eeuw werden ingelijfd in de Nederlandse adel met de titel baron/barones.

Lotnummer 1011 betreft een dubbelportret van Jean Goureau en Jeanne Matatela. Het heeft een opschrift en is gedateerd ‘Jean Goureau 1655 Jeanne Matatela S. de Cologne la Magne E Fecit AETATIS 56 anno 1655’ met middenboven hun alliantiewapen. Jean Goureau is volgens dit opschrift 56 jaar oud en zijn echtgenote was afkomstig uit Keulen.

Het is onbekend of en wanneer dit echtpaar zich in Nederland gevestigd heeft, maar het is wel een feit dat vele Nederlanders onder hun voorouders Franse Hugenoten hebben.

Het dubbelportret Goureau-Matatela betreft een olieverf op canvas meet 66,3 x 101,8 cm en wordt getaxeerd op 200-400 euro. Veilingopbrengst 2800 euro,

Toevalligerwijs wordt in deze zelfde veiling een portret van Koning Lodewijk XIV geveild, die in 1685 het Edict van Nantes herriep. Het betreft lotnummer 1007 en wordt getaxeerd op 1000-2000 euro. Veilingopbrengst: 2800 euro.

Afb. 2. Koning Lodewijk XIV van Frankrijk. Foto met hartelijke dank aan Veilinghuis De Eland & De Zon in Amsterdam.