Zo. 1 dec.: timed online veiling Veilinghuis Peerdeman in Utrecht met portret Koning-Stadhouder Willem III en miniaturen Willem V en Wilhelmina van Pruisen

Afb. 1. Koning-Stadhouder Willem III. Foto met hartelijke dank aan Veilinghuis Peerdeman in Utrecht.

Op zondag 1 december loopt er een timed online veiling af bij Veilinghuis Peerdeman in Utrecht met kunst, antiek, design en sieraden, met. Tot de aangeboden kavels behoren ook een portret van Koning-Stadhouder Willem III en Stadhouder Willem V en echtgenote Wilhelmina Prinses van Pruisen. Lees het verhaal hierbij hieronder en kijk voor de online catalogi van Veilinghuis Peerdeman in Utrecht op Veilinghuis Peerdeman Utrecht – Online Catalogus

Lotnummer 1316 betreft een ovaal portret van Koning-Stadhouder Willem III, naar Godfrey Kneller (1646-1723). Het is een olieverf op doek uit circa 1700 en meet 72 × 58 cm. Het portret is omlijst door een rijk gestoken vergulde lijst.

Van Koning-Stadhouder Willem III zijn veel portretten bewaard gebleven en kenmerkend aan hem is altijd zijn krachtige, Romeinse neus. Dergelijke portretten werden vaak geschonken aan of besteld door leden uit zijn adellijke entourage. Tot op de dag van vandaag zijn vergelijkbare portretten van hem te vinden op kastelen als Amerongen en Middachten.

Het portret wordt getaxeerd op 7000-9000 euro.

Lotnummer 354 betreft twee portretmedaillons: Stadhouder Willem V en echtgenote Wilhelmina Prinses van Pruisen. Ze dateren uit circa 1790. Wilhelmina van Pruisen is de geschiedenis in gegaan als een krachtige persoonlijkheid, die het opnam tegen de Patriotten. In 1787 werd zij door de Patriotten bij Goejanverwellesluis tegengehouden, toen zij wilde terugkeren naar Den Haag. Het werd gezien als een belediging en haar broer, Koning Willem Frederik II van Pruisen, kwam met een leger om genoegdoening te eisen en de orde te herstellen. Uiteindelijk wonnen de Patriotten het met de hulp van de Fransen in 1795 en moest het echtpaar het land ontvluchten.

Beide samen worden getaxeerd op 250-350 euro.

Benieuwd naar wat er verder geveild wordt bij Veilinghuis Peerdeman in Utrecht? Kijk dan in de online catalogus op Veilinghuis Peerdeman Utrecht – Online Catalogus

Afb. 2. Links Wilhelmina Prinses van Pruisen en rechts haar echtgenoot Stadhouder Willem V. Foto met hartelijke dank aan Veilinghuis Peerdeman in Utrecht.