Zondag 2 juli: timed online veiling Veilinghuis Peerdeman met o.a. brief Koning Willem I

Afb. 1. Een brief van (de latere) Koning Willem V uit Fulda. Foto met hartelijke dank aan Veilinghuis Peerdeman in Utrecht.

Op zondag 2 juli loopt er een timed online veiling af bij Veilinghuis Peerdeman in Utrecht met kunst, antiek, design, sieraden en ook handtekeningen van Keizer Wilhelm II en zijn oudste zoon Kroonprins Wilhelm, brieven van Koning Willem I en van zijn moeder Wilhelmina van Pruisen en een portret van een keizerlijke concubine. Lees het verhaal hieronder en kijk voor de online catalogi van Veilinghuis Peerdeman in Utrecht op https://veilinghuispeerdeman.nl/main.php?mode=catalogselect

Lotnummers 362 en 363 betreffen brieven van (de latere) Koning Willem I uit Fulda (1806) en van zijn moeder Wilhelmina van Pruisen uit 1816.

De eerste brief wordt getaxeerd op 150-200 euro, de tweede op 300-500 euro.

Lotnummer 370 betreft een portretfoto van Kroonprins Wilhelm van Pruisen (1882-1951). Hij was de oudste zoon van Keizer Wilhelm II en nadat deze in 1918 naar Nederland gevlucht was, zocht zijn zoon hier ook asiel. Keizer Wilhem II vond onderdak op kasteel Amerongen bij graaf Van Aldenburg Bentinck, maar zijn zoon werd ondergebracht in Wieringen. Hier bracht hij zijn tijd onder meer bij de plaatselijke smid door. De foto is gesigneerd en gedateerd Wieringen 23 August 1919 (12,5 x 7 cm). Verder maken deel uit van dit lot een handtekening van Keizer Wilhelm II en vier prentbriefkaarten met portretten.

Het wordt getaxeerd op 150-200 euro.

Afb. 2. Portretkaarten van de Duitse Kroonprins Wilhelm, waarvan één met zijn handtekening, en de handtekening van zijn vader Keizer Wilhelm II. Foto met hartelijke dank aan Veilinghuis Peerdeman in Utrecht.

Lotnummer 4561 betreft een grote Chinese beschilderde porseleinen plaque met een portret van een rijk geklede vrouw. Het betreft mogelijk Xiang Fei, de concubine van Keizer Qianlong. Keizer Qianlong (1711-1799) was keizer in de jaren 1735-1796. Onder zijn bewind vonden er grote gebiedsuitbreidingen in het Westen plaats. Hij was zeer geïnteresseerd in de schone kunsten en schreef zelf tienduizenden gedichten, waarvan de kwaliteit helaas als matig wordt beschouwd. Als keizer had hij bijvrouwen en Xiang Fei was daar één van. Zij viel op door haar schoonheid en haar lieflijke geur en werd als een mysterieus figuur gezien. Dit alles bracht haar onder de aandacht van de keizer en als concubine verbleef zij vervolgens 28 jaar in Beijing. Na haar dood op 55-jarige leeftijd werd zij bijgezet in een mausoleum.

De plaque is gedateerd 20e eeuw, meet 59 x 59 cm. en wordt getaxeerd op 300-500 euro.

Benieuwd naar wat er verder geveild wordt bij Veilinghuis Peerdeman in Utrecht? Kijk dan in de online catalogi op https://veilinghuispeerdeman.nl/main.php?mode=catalogselect

Afb. 3. Het portret van vermoedelijk de concubine van de keizer: Xiang Fei. Foto met hartelijke dank aan Veilinghuis Peerdeman in Utrecht.